2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem tego święta jest podnoszenie społecznej świadomości, a także uwrażliwianie ludzi na temat tego zaburzenia, ponieważ zostało ono uznane przez ONZ w 2008 roku za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski.
Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często mają trudności z funkcjonowaniem w codziennym życiu. I polega ono m. in. na trudnościach w nawiązywaniu relacji społecznych. Osoby te są bardzo wrażliwe na bodźce (światło i dźwięki). Drażni ich hałas, cisza czy nawet materiał ubrania. Nie radzą sobie z odczytywaniem emocji innych osób, nie mówią lub mówią dużo. Mocno uzewnętrzniają swoje emocje lub głęboko je skrywają. Nie jest to złe postrzeganie świata. Jest inne i zasługuje na zrozumienie.
W tym roku w naszej szkole Dzień Świadomości Autyzmu obchodziliśmy 1 kwietnia, wśród uczniów klas 0 - IV dominował kolor niebieski.
Z tej okazji swą obecnością zaszczyciła nas Pani Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, która wraz z Panią Dyrektor brała udział w zajęciach edukacyjnych i sportowych. Wykonano także gazetki edukacyjne na temat autyzmu, uczniowie obejrzeli film edukacyjny, wysłuchali bajki terapeutycznej, wzięli udział w zajęciach z muzykoterapii prowadzonych przez Panią Małgorzatę Szymańską pracownika Biblioteki Publicznej w Gorlicach oraz wykonali prace plastyczne przedstawiające niebieskie motyle. Na rozpoczęcie zajęć i na zakończenie wszyscy uczniowie wspólnie zaśpiewali piosenkę pt. „Każdy jest inny, każdy wyjątkowy…” oraz wykonali wspólne zdjęcia. W ten sposób uczniowie naszej szkoły zdobywali wiedzę na temat autyzmu, a także dostrzegli specyficzne potrzeby, uczyli się wspierać swoich rówieśników w środowisku szkolnym.
Rozbudzanie empatii jest bardzo ważne, ponieważ sprzyja integracji i budowaniu prawidłowych relacji. Musimy wiedzieć, że osoby z autyzmem chociaż nie odróżniają się niczym od innych ludzi, to mogą odbierać świat inaczej niż większość z nas i też chcą mieć przyjaciół, tak jak my.
Pamiętajcie! Kwiecień jest miesiącem wiedzy o autyzmie.